Aktualności 2017

Potencjalne zmiany w polityce wynagrodzeń dla naukowców w Horyzoncie 2020

ciekawy artykuł na ten temat:

http://sciencebusiness.net/news/80158/EU-R-and-D-programme-to-raise-researcher-salaries-in-low-income-countries

Wypowiada się również Jan Palmowski, sekretarz Generalny The Guild.

Uniwersytety muszą budować przyszłość Europy - policy lab, 7 marca 2017, Bruksela

Pod hasłem "Uniwersytety muszą budować i inspirować przyszłość Europy" odbyła się w pierwszym tygodniu marca 2017 r. konferencja, której przebieg i treść przyciągnął opiniotwórczy The Times Higher:

https://www.timeshighereducation.com/news/stem-populism-by-embracing-dissent-universities-told

Współpraca europejska w dziedzinie badań, edukacji i innowacji musi się nadal rozwijać.

Joanna Burton, badacz ds. polityki  Russell`s Group pisze o debacie Lordów na temat członkostwa w UE i Wielkiej Brytanii.

Pełne oświadczenie grupy Russell można znaleźć​ tu.

Odpowiedź The Guild na projekt sprawozdania ITRE (komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii) w sprawie H2020 i FP9

The Guild przyjęła z zadowoleniem zalecenia komisji ITRE (Przemysł, Badania Naukowe, Energia) Parlamentu Europejskiego w sprawie kolejnego programu ramowego (FP9). The Guild zdecydowanie popiera projekt sprawozdania ITRE w związku z Programem Ramowym FP9 jako kluczową inicjatywą wspierania rozwoju społeczeństwa opartego na wiedzy, która służy swoim obywatelom, a społeczność naukowa i przemysł odgrywają kluczową rolę w trwałym procesie sprzyjającym integracji rozwojowej Europy. Gildia zgadza się z raportem, w którym od zainteresowanych stron i państw członkowskich potrzebne są ambitne wkłady, aby osiągnąć cel, jakim jest przeznaczenie 3% PKB na badania i rozwój, do roku 2020. UE ma szansę stać się światowym liderem w promowaniu rozwoju konkurencyjnego społeczeństwa opartego na wiedzy, poprzez zapewnienie następnego Programu Ramowego (FP9), z ambitnym budżetem: w tym przypadku 100 mld euro na badania i innowacje powinno być dolna granicą, a nie pułapem.

Więcej o stanowisku The Guild względem raportu można przeczytać tutaj.

Uwagi The Guild do "mapy drogowej" KE dla "Agendy na rzecz Modernizacji Szkolnictwa Wyższego"

W ostatnich dziesięcioleciach europejskie szkolnictwo wyższe ewoluowało bardzo znacząco, zwłaszcza dzięki edukacji online i rozszerzeniu poziomu wykształcenia wyższego, a także szybko zmieniającym się wymaganiom. Biorąc pod uwagę te zmiany, The Guild przedstawia uwagi do "mapy drogowej" Komisji Europejskiej dla "Agendy na rzecz Modernizacji Szkolnictwa Wyższego":

1. Promowanie doskonałości w rozwoju umiejętności
2. Mobilność jako klucz do wzrostu zatrudnienia
3. Przezwyciężanie podziałów społecznych
4. Wspieranie innowacji i przedsiębiorczości studentów
5. Wspieranie skutecznych systemów szkolnictwa wyższego
6. Utworzenie skutecznego systemu nagradzania w celu promowania nowych inicjatyw w zakresie przedsiębiorczości wśród studentów, zaangażowania społecznego, innowacji itd.
7. Wspieranie dalszych badań w zakresie rozwoju edukacji 
8. Rozwijanie otwartosci w edukacji ("Open Education") poprzez wspieranie projektów prowadzonych przez nauczycieli i uczniów, których rezultaty są powszechnie udostępniane (za pośrednictwem aplikacji, otwartych kursów online lub innych form rozpowszechniania).
Szczegółowe informacje tutaj
 
 

Wzmocnienie Europejskich Badań Naukowych - wspólny głosThe Guild i inne europejskich stowarzyszeń naukowych do europejskiej społeczności akademickiej

Program Ramowy UE jest jednym z głównych sukcesów Projektu Europejskiego. Promuje naukową doskonałość, współpracę międzynarodową i spójność badawczą w skali niezrównanej przez jakikolwiek inny program na świecie zajmujący się problemami badawczymi wykraczającymi poza zakres i zdolność każdego pojedynczego kraju.

Szczegółowe oswiadczenie tutaj.

Wzmacnianie społeczeństwa - wzrastającym dążeniem europejskich szkół wyższych: stanowsiko The Guild wobec programu Erasmus +

Wraz z oceną programu Erasmus + The Guild podkreśla, że Erasmus + musi w pełni wykorzystać swój potencjał, aby zaspokoić obecne i przyszłe potrzeby europejskich obywateli w szybko zmieniającym się świecie. Opierając się na stanowisku The Guild do Agendy UE na rzecz Modernizacji Szkolnictwa Wyższego, The Guild wzywa do zwiększenia budżetu Erasmus +. Więcej tutaj

Uniwersytet w Bernie zostaje 19 uniwersytetem członkowskim The Guild

Więcej o przystąpieniu Uniwersytetu w Bernie do sieci i o Uniwersytecie tutaj

The Guild wybiera nową Radę

2 czerwca 2017 roku w biurze the Guild w Brukseli, odbyło się Walne Zgromadzenie The Guild, podczas którego wybrano nowych członków Zarządu. Vincent Blondel, Rektor Uniwersytetu w Louvain, został nowym Przewodniczącym Rady, w której członkostwo objęli Eva Åkesson, Wice - Kanclerz Uniwersytetu w Uppsali, Volli Kalm, Prezydent Uniwersytetu z Tartu, oraz Anton Muscatelli, Dyrektor Uniwersytetu w Glasgow.

Badania naukowe, Innowacja i przyszłość Europy - publiczne Forum The Guild w Brukseli - 1 czerwiec 2017 r.

1 czerwca 2017 roku, w pięknej Bibliothèque Solvay w Brukseli, odbyło się pierwsze publiczne forum - The Guild Forum pod hasłem Badania naukowe, innowacja i przyszłość Europy, które dało władzom uniwersytetów członkowskich możliwość  wspólnego spotkania i dyskusji. Forum zebrało przedstawicieli uniwersytetów zrzeszonych w  The Guild oraz przedstawicieli Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, reprezentacje władz innych sieci badawczych i organizacji pozarządowych oraz szeroką publiczność. Uniwersytet Jagielloński reprezentowany był przez prof. Stanisława Kistryna, Prorektora UJ ds. Badań Naukowych i Funduszy Strukturalnych oraz współzałożyciela i kwestora The Guild, prof. Dorotę Malec, Prorektora ds. Rozwoju, prof. Andrzeja Manię, Kierownika Katedry Historii Dyplomacji i Polityki Międzynarodowej oraz prof. Andrzeja Adamskiego, pełnomocnika Rektora ds. Innowacji
Spotkanie składało się z dwóch części: publicznej dyskusji na temat badań naukowych i innowacji w następnym Programie Ramowym (FP9) i ich związku z wizją przyszłości Europy oraz spotkania dedykowanego wyłącznie członkom The Guild. Prezydenturę spotkania objęli Robert-Jan Smits (Dyrektor Generalny DG ds. Badań i Innowacji przy Komisji Europejskiej), Anneleen van Bossuyt (poseł Parlamentu Europejskiego), Janez Potočnik (były Komisarz Unii Europejskiej ds. Badań i Rozwoju oraz Komisarz Unii Europejskiej ds. Środowiska) oraz Eva Åkesson, Rektor Uniwersytetu w Uppsali.
Dyskusja skupiała się na następnym programie ramowym związanym z badaniami naukowymi i innowacją. Innym ważkim zagadnieniem w debacie były sposoby umacniania i wspierania państw członkowskich Unii z niższą skutecznością i jakością badań naukowych.

Nowy Europejski Fundusz Obrony

7 czerwca 2017 r. Komisja Europejska ogłosiła uruchomienie Europejskiego Funduszu Obrony, mającego na celu wsparcie państw członkowskich we wzmacnianiu zdolności obronnych. Oprócz poprawy bezpieczeństwa zewnętrznego Europy, inwestycja ta ma na celu podniesienie innowacyjności europejskiego sektora obronnego i wyrównywanie spadku wydatków militarnych poszczególnych państw europejskich w ostatnich latach. Ważną cechą funduszu jest program badań w zakresie obrony, dla którego planowane jest kolejne 500 milionów euro rocznie w następnym wieloletnim planie budżetowym UE.

The Guild z zadowoleniem przyjmuje zapewnienie Komisji Europejskiej, że finansowanie programu obrony będzie odrębne od badań "cywilnych" w 9PR i że nie zagraża jego budżetowi. Będziemy uważnie monitorować zobowiązanie Komisji do zapewnienia, że ​​badania obronne i FP9 są zgodne w celu wspierania doskonałych badań i innowacji. Jednakże nalegamy, aby te dwa były oddzielone, ponieważ będą obejmować bardzo różne warunki uczestnictwa, przejrzystości i roli państw członkowskich w odniesieniu do finansowanych projektów.

Wzmacnianie europejskich badań i innowacji - zmniejszeniem luki w uczestnictwie krajów o mnijeszym dostępie do machanizmów finansowania badań. Stanowisko The Guild

Europa jest umacniana, jeśli badania i innowacje (R & I) najwyższej klasy rozwijają się we wszystkich jej regionach. 
Ma to kluczowe znaczenie nie tylko dla zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego na całym kontynencie; naukowcy z najsilniejszych uczelni wyższych i instytutów skorzystają na zwiększeniu udziału wybitnych naukowców z całej Europy. Można to osiągnąć bez obniżania standardów doskonałości, wzmacniając doskonałosć badania w każdym miejscu.
Oprócz starań rządów o: zwiększenie wydatków PKB na badania i innowacje do co najmniej 3% PKB w każdym kraju oraz o reformy krajowe zapewniające odpowiednie wsparcie najlepszych badaczy, The Guild wzywa do podjęcia dodatkowych działań na poziomie UE.
Więcej informacji na temat stanowiska The Guild wobec poszerzania uczestnictwa  i nowego Programu Ramowego można znaleźć tutaj.

Odpowiedź The Guild na zaktualizowaną Agendę dla Szkolnictwa Wyższego

The Guild popiera najnowsze propozycje Komisji Europejskiej mające na celu dalsze wzmocnienie europejskiego szkolnictwa wyższego, opierające się na uznaniu, że skuteczne systemy edukacyjne są fundamentem otwartych, sprawiedliwych i demokratycznych społeczeństw. Uwagi i priorytety The Guild do Agendy tutaj. 

The Guild wspiera apel Lamy Group o podwojenie budżetu na badania i innowacje

W Brukseli, 3 lipca br. został opublikowany Raport Lamy, silnie argumentujący koniecznosć ustanowienia na  kolejny program ramowy (FP9) budżetu w przedziale od 120 mld do 160 mld euro. Gildia z zadowoleniem przyjmuje to silne zaangażowanie raportu w badania naukowe i innowacje, które mają kluczowe znaczenie dla przyszłości Europy.
Raport jest zgodny z wieloma priorytetami The Guild  dotyczącymi FP9, w tym:

  • Dalsze wzmocnienie i wsparcie dla  badań podstawowych za pośrednictwem ERC i MSCA.
  • Dostosowanie badań opartych na zgodnosci z  celami zrównoważonego rozwoju ONZ.
  • Pełna integracja nauk społecznych i humanistycznych w badaniach, a także wprowadzenie aktywnosci badawczej koncentrującej się na problemach społecznych, które będą prowadzone przez SSH (w tym innowacje społeczne).
  • Podejmowanie  kroków w upraszczaniu programu FP9 i uczynienie go bardziej atrakcyjnym i przyjaznym dla uczestników.

​Więcej

 

‘Widening Participation and Structural Funds’ - Poszerzanie Uczestnictwa i Fundusze Strukturalne. Spotkanie The Guild w Krakowie 29-30 czerwca 2017 r.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w dniach 29-30 czerwca 2017 odbyło się 
seminarium pod tytułem ‘Widening Participation and Structural Funds’ (Poszerzanie Uczestnictwa i Fundusze Strukturalne. Zostało poprowadzone przez Prorektora UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisława Kistryna. Uniwersytet Jagielloński był również reprezentowany przez Prorektora ds. Rozwoju prof. Dorotę Malec, Kierownika Katedry Historii Dyplomacji i Polityki Międzynarodowej prof. Andrzeja Manię oraz Pełnomocnika Rektora ds. Innowacji prof. Andrzeja Adamskiego.
Seminarium miało na celu przedyskutowanie możliwości wykorzystywania synergii między funduszami strukturalnymi i inwestycyjnymi, programem „Horyzont 2020” oraz innymi unijnymi programami związanymi z badaniami naukowymi, innowacjami, a tym samym  podniesieniem jakości regionalnego finansowania badań naukowych. Uczestnicy mieli również możliwość wymiany opinii na temat barier i przeszkód w procesie starania się o granty w ramach programów europejskich,
np. działania Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA), i omówić możliwe sposoby eliminacji tych barier.
 
 

Budżet UE na rok 2018: czy Europa może pozwolić sobie na zaniedbanie swoich sukcesów?

Państwa członkowskie UE (Rada UE) proponują znaczne cięcia w finansowaniu badań i innowacji w 2018 r. Ich stanowisko w sprawie następnego rocznego budżetu UE, ogłoszonego 12 lipca, jest nadal przedmiotem negocjacji z Parlamentem Europejskim - ale jeśli zostanie przyjęte , zredukowałaby ona 1,7 mld euro z pierwotnego 158,9 mld euro zaproponowanego przez Komisję Europejską.
Budżet 2018 programu Horyzont 2020 (H2020) zostałby obcięty o prawie 0,5 mld €. W rezultacie byłby o 2,56% wyższy niż w 2017 r. - znacznie poniżej proponowanego przez Komisję wzrostu o 7,31%, a znacznie poniżej jego średniej stopy wzrostu wynoszącej 6,5% od 2014. 
​Więcej

 

Oświadczenie The Guild ws. Brexit

Sieć The Guild Europejskich Uniwersytetów Badawczych, w skład której wchodzi 19 instytucji szkolnictwa wyższego z całej Europy, w tym Uniwersytet Jagielloński, wydała oświadczenie w sprawie Brexit.

"Ponieważ rozmowy w sprawie Brexitu są kontynuowane, kluczowe znaczenie ma ponowne podkreślenie znaczenia wspólnych inwestycji w wiedzę, kapitał ludzki i innowacje, wspieranych ponad granicami przez uniwersytety europejskie. Zapewnienie dobrobytu europejskich gospodarek i wzmocnienie naszych społeczeństw wymaga wzmożenia, a nie osłabienia współpracy w zakresie badań i innowacji. Sukces uniwersytetów europejskich zależy od ich zdolności do swobodnego przepływu pomysłów w środowisku naukowym,  studenckim. Brexit nie może mieć negatywnego wpływu na to" - to częsć wniosków zawartych w oświadczeniu The Guild ws. Brexit. 

całość oś​wiadczenia można przeczytać tutaj