Wydarzenia 2017

Wizja dla Europy? Badania, innowacje i deficyt demokracji_ 7 marca 2017 spotkanie z serii Policy lab

7 marca 2017 r. odbyło się w Brukselii spotkanie z serii Policy Lab, organizowanych przez sieć The Guild, pn. "Wizja dla Europy". Podczas dyskusji zastanawiano się jak uniwersytety mogą odpowiedzieć na wzrost populizmu. Jak uniwersytety mogą pomóc w przezwyciężeniu społecznej i politycznej alienacji?Spotkanie zostało otwarte przez  panią Oda Helen Sletnes, Ambasador Norwegii w UE. 

Więcej o wydarzeniu można przeczytać tutaj 

"Długi ogon nauki"? Nauki humanistyczne, nauki społeczne i otwartosć nauki i innowacji_ spotkanie z serii policy lab, Bruksela 25 kwietnia 2017

Kolejne spotkanie z serii policy lab odbyło się w kwietniu 2017 r. w Brukseli, a jego przewodnim tematem była kondycja nauk humanistycznych i społecznych. 

Więcej informacji na temat spotkania tutaj 

"Duże dane" - zagrożenia i możliwosci - 10 maja 2017 r., Bruksela, The Guild policy lab

Podczas spotkania zastanawiano się jakie znaczenie odgrywają europejskie centra akademickie w gromadzeniu, przetwarzaniu i badaniu "dużych danych"? Biorąc pod uwagę dynamicznie rozwijające się obszary "dużych danych" i zasadniczoich  interdyscyplinarny charakter, czy struktura uczelni wyższych i funduszy publicznych są wystarczająco elastyczne, aby odpowiedzieć na potrzeby i wymagania danej dziedziny?
Więcej

Badania naukowe, Innowacja i przyszłość Europy - publiczne forum The Guild oraz Zgromadzenie Ogólne członków sieci The Guild, 1-2 czerwca 2017 r.,Bruksela

W pierwszą rocznicę założenia organizacji, 1 czerwca 2017 roku, w pięknej Bibliothèque Solvay w Brukseli, odbyło się pierwsze publiczne forum - The Guild Forum pod hasłem Badania naukowe, innowacja i przyszłość Europy, które dało władzom uniwersytetów członkowskich możliwość  wspólnego spotkania i dyskusji. Forum zebrało przedstawicieli uniwersytetów zrzeszonych w  The Guild oraz przedstawicieli Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, reprezentacje władz innych sieci badawczych i organizacji pozarządowych oraz szeroką publiczność. Uniwersytet Jagielloński reprezentowany był przez prof. Stanisława Kistryna, Prorektora UJ ds. Badań Naukowych i Funduszy Strukturalnych oraz współzałożyciela i kwestora The Guild, prof. Dorotę Malec, Prorektora ds. Rozwoju, prof. Andrzeja Manię, Kierownika Katedry Historii Dyplomacji i Polityki Międzynarodowej oraz prof. Andrzeja Adamskiego, pełnomocnika Rektora ds. Innowacji.
Spotkanie składało się z dwóch części: publicznej dyskusji na temat badań naukowych i innowacji w następnym Programie Ramowym (FP9) i ich związku z wizją przyszłości Europy oraz spotkania dedykowanego wyłącznie członkom The Guild. Prezydenturę spotkania objęli Robert-Jan Smits (Dyrektor Generalny DG ds. Badań i Innowacji przy Komisji Europejskiej), Anneleen van Bossuyt (poseł Parlamentu Europejskiego), Janez Potočnik (były Komisarz Unii Europejskiej ds. Badań i Rozwoju oraz Komisarz Unii Europejskiej ds. Środowiska) oraz Eva Åkesson, Rektor Uniwersytetu w Uppsali.
Dyskusja skupiała się na następnym programie ramowym związanym z badaniami naukowymi i innowacją. Innym ważkim zagadnieniem w debacie były sposoby umacniania i wspierania państw członkowskich Unii z niższą skutecznością i jakością badań naukowych.
2 czerwca, w biurze the Guild w Brukseli, odbyło się Walne Zgromadzenie The Guild, podczas którego przedyskutowano założenia dziewiątego Programu Ramowego i wybrano nowych członków Zarządu. Vincent Blondel, Rektor Uniwersytetu w Louvain, został nowym Przewodniczącym Rady, w której członkostwo objęli Eva Åkesson, Rektor Uniwersytetu w Uppsali, Volli Kalm, Prezydent Uniwersytetu z Tartu, oraz Anton Muscatelli, Dyrektor Uniwersytetu w Glasgow.

‘Widening Participation and Structural Funds’ - Poszerzanie Uczestnictwa i Fundusze Strukturalne Spotkanie The Guild w Krakowie, 29-30 czerwiec 2017 r.

Seminarium pod tytułem ‘Widening Participation and Structural Funds’ (Poszerzanie Uczestnictwa i Fundusze Strukturalne) zostało poprowadzone przez Prorektora ds. Badań Naukowych i Funduszy Strukturalnych prof. Stanisława Kistryna. Uniwersytet Jagielloński był również reprezentowany przez Prorektora ds. Rozwoju prof. Dorotę Malec, Kierownika Katedry Historii Dyplomacji i Polityki Międzynarodowej prof. Andrzeja Manię oraz Pełnomocnika Rektora ds. Innowacji prof. Andrzeja Adamskiego.
W Krakowie spotkali się eksperci z instytucji członkowskich The Guild (UJ, Uniwersytet w Lubljanie, Uniwersytet w Oslo oraz Uniwersytet w Tartu),  polskich uniwersytetów (Warszawa i Poznań), agencji finansującej badania naukowe, Narodowego Centrum Nauki (Prof. Janusz Janeczek oraz Prof. Zbigniew Błocki), Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE (Dr Zygmunt Krasiński), jak również goście z Polskiej Akademii Nauk (prof. Małgorzata Witko i prof. Adam Maj) i z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Podsekretarz Stanu prof. Łukasz Szumowski).
Seminarium miało na celu przedyskutowanie możliwości wykorzystywania synergii między funduszami strukturalnymi i inwestycyjnymi, programem „Horyzont 2020” oraz innymi unijnymi programami związanymi z badaniami naukowymi, innowacjami, a tym samym  podniesieniem jakości regionalnego finansowania badań naukowych. Uczestnicy mieli również możliwość wymiany opinii na temat barier i przeszkód w procesie starania się o granty w ramach programów europejskich,np. działania Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA), i omówić możliwe sposoby eliminacji tych barier.
Chcielibyśmy opracować wytyczne dla dobrych rozwiązań dotyczących współdziałania funduszy strukturalnych i programów ramowych do zaprezentowania Komisji Europejskiej i Parlamentowi Europejskiemu, w celu zapewnienia równego podziału zasobów w Europie, w sposób pozwalający na harmonijny i konsekwentny rozwój każdej instytucji, powiedział prof. Kistryn.

Zobacz również

Angielska strona The Guild

The Guild na Twitterze:  twitter account @guildeu

The Guild Founding Vision for download

Galeria: ​fotograficzny zapis aktywności sieci:

Opening Symposium, General Assembly